Dharma Monk

The Dharma Monk blog is dedicated to sharing ideas & opinions about learning technologies, self development, people and anything in between.

Oyunlaştırma (Gamification)

Oyunlaştırma (gamification) , tüm dünyada popülerliği ve bu sayede de buna yönelik ürünlerin giderek çoğaldığı bir kavram veya metod.

Temel olarak, ilgi çekilmek istenen bir konunun, oyun mekaniklerini kullanarak, kullanıcılar tarafından daha fazla ilgi ve etkileşim almasının sağlanmasına oyunlaştırma (gamification) deniyor.

Özellikle son yıllarda, e-öğrenme uygulamalarında, ve tabi ki Facebook gibi sosyal paylaşım platformlarının sayesinde pek çok pazarlama kampanyasında kullanılıyor. Tüm dünyada en bilinenlerden biri “Foursquare” uygulamasıdır. Kullanıcılarına ziyaret ettikleri mekanlarda, “check-in” (giriş) olma şansı veren bu uygulamada, yapılan “check-in” aktivitesi ile kullanıcılara puanlar kazandırıyor. Kullanıcılar, sıklıkla ziyaret ettikleri veya zaman geçirdikleri mekânlarda “mayor” (belediye başkanı) statüsüne ulaşarak, o mekandan hediyeler kazanabiliyorlar.

Oyunlaştırma Gamification Bilgi Kurdu

E-Öğrenme konusunda tüm dünyada söz sahibi olan Elearnirng Guild araştırmacılarından Brenda Endersoyunlaştırma dünyasının duayeni sayılan Karl Kapp‘ın da katkılarıyla çok güzel bir araştırmaya imza atmış;

GAMIFICATION, GAMES, AND LEARNING: What Managers and Practitioners Need to Know – OYUNLAŞTIRMA, OYUNLAR VE ÖĞRENME: Yöneticilerin ve Kullanıcıların Bilmesi Gerekenler başlıklı bu makaleyi aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Gamification Guild Research

Advertisements

Single Post Navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: